August 31, 2014

Diğer Kategoriler:

Kürtçe Öğrenme Programı Kürtçe Dersleri

Kürtçe Öğreniyorum, Kurdi Öğrenme Programı – Sevgili arkadaşlar kürtçe öğreniyorum, kürtçe öğrenme programı indir, kürtçe öğrenmek istiyorum şeklindeki aramalarla birçok arkadaşımız boş beleş sayfalara girmektedirler. Biz de bu başlık altında sizlere kürtçe öğrenme programı ve kürtçe öğrenmek istiyorum sorularının cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle sözlerimize biraz kürtçe hakkında, kurdi dili hakkında bahislere vererek başlamak istedik. Aslında hepimizin bildiği fakat ne anlama geldiğinden bi-haber olduğumuz şeylerdir bunlar. Sevgili arkadaşlar Kürtçe Dili 3 lehçeden ibarettir. Bunlar:

  1. Kurmancî (Kuzey Kürtçesi)
  2. Soranî (Orta Kürtçesi)
  3. Kelhurî (Güney Kürtçesi)

Şu an dünyada en çok konuşulan ve en geçerli olan Kürtçe lehçesi; KURMANCÎ lehçesidir ki Türkiye’deki Kürtler de bu lehçe ile konuşurlar. Kürtçe’nin konuşulduğu yerler ise şu şekildedir: Türkiye, İran, Irak, Suriye, Ermenistan ve Avrupa’dır (Avrupa’daki Kürtler)

kürtçe öğrenmek istiyorum

kürtçe öğrenmek istiyorum – ders 1

Şimdi kürtçe nasıl öğrenilir, kürtçe öğrenmek için neler yapmak gerekir hakkında biraz konuşalım. Aslında bakacak olursak diğer birçok dilde olduğu gibi kürtçe de zor öğrenilen bir dil değildir. Şu anda Türkiye’de yaşayan birçok kürt vatandaşı kürtçeyi çok güzel ve iyi konuşmaktadır ancak iş yazmaya gelince maalesef ki çoğu kişi geri adım atmaktadır. Çünkü şimdiye dek gerek devlet tarafından gerekse kürt halkı tarafından böyle bir eğitim verilmemişti. Neyse mevzu siyaset değil, kürtçe eğitimidir. :)

Dediğimiz gibi kürtçe öğrenmek için öncelikle bazı kalıpları öğretmekle başlamak istedik. Aslında daha önceden de başka forumlarda ve sitelerde de paylaşılmıştı ama biz yine de burada tek başlık altında toplamayı uygun bulduk. Buyrun arkadaşlar kürtçe’de yeni başlayanlar için en önemli kalıplardan bazıları şu şekildedir.

Çok önemli bir kaç kürtçe söz

evet – erê

hayır – na

afedersiniz – bibexşîn

teşekkür ederim – spas dıkim

çok teşekkür ederim – gelek spas dikim

birşey değil – giring nîne

özür dilerim – bibexşîn

lütfen – keremke

bay – beg

beyefendi – begefendî

bayan – xanim

allahaısmarladık – xatirê te

güle güle – oğır be

bu nedir? – ev çi ye?

nerededir?  – li ku ye?

lütfen, buraya gel – kerem ke, were vêder

lütfen, otur – kerem ke, rûne

bu doğru mu? – ev rast e?

hayır, doğru değil, yanlış – na, ne rast e, çewt e

evet, o doğrudur – erê, ew rast e

tamam – temam

imdat! – hawar!

Comments
2 Responses to “Kürtçe Öğrenme Programı Kürtçe Dersleri”
  1. yagmur diyor ki:

    kurtce oyremeyi cok isdiyorum insallah oyrenirim

  2. Tologonova Tolkun diyor ki:

    kürtçe oyrenmek cok isterdim! guzal!

Konuyla alakalı düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz..